Przekaźniki bistabilne (impulsowe)

Przekaźnik bistabilny (również przełącznik bistabilny, przekaźnik impulsowy), podobnie jak inne typy przekaźników, to element elektroniczny, który jest przeznaczony do sterowania przepływem energii w obwodach elektrycznych. Na podstawie aktywności użytkownika (na przykład naciśnięcia przycisku) wysyła on sygnał powodujący zamknięcie lub otwarcie obwodu elektrycznego, co powoduje odpowiednio uruchomienie lub wyłączenie odbiornika (przykładowo zapalenie albo zgaszenie lampy).

W odróżnieniu od przekaźników monostabilnych, przekaźniki bistabilne (zgodnie ze swoją nazwą) mogą pozostawać stabilne w dwóch stanach – ON i OFF. Dzieje się tak, ponieważ potrafią one generować dwa typy impulsów sterujących instalacją. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie poboru energii elektrycznej przez taki element i wykorzystanie go w zastosowaniach, gdzie inne typy przekaźników nie sprawdziłyby się równie skutecznie. 

Przekaźniki bistabilne znajdują zastosowanie przede wszystkim w miejscach, gdzie istotna jest możliwość sterowania obwodem (obwodami) z różnych miejsc. Wykorzystuje się je na przykład w instalacjach oświetleniowych, w szczególności w ciągach komunikacyjnych, na klatkach schodowych, dużych pomieszczeniach, biurach czy halach produkcyjnych. W połączeniu z odpowiadającą liczbie przekaźników bistabilnych liczbą przycisków dzwonkowych można stworzyć system, gdzie przy pomocy wielu przycisków w dowolnym momencie włącza się lub wyłącza całe oświetlenie. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można sterować światłem ze wszystkich miejsc, w których znajdują się przyciski – na przykład zapalać i gasić światło w całej klatce schodowej, na każdej kondygnacji.

Aktywne filtry